David Luzsi - Sneaker mag

David Luzsi

David Luzsi

Vyzpovídali jsme pro Vás zakladatele stránky theShot.org, která se zabývá historií Air Jordan signature line.

Jak jsi se dostal ke sbírání tenisek?

Vždycky jsem miloval basketbal. V Německu jsem hraval na profesionální úrovni. Úplně první osoba, se kterou se člověk setká když hraje basket je Michael Jordan (teda aspoň když jsem hrával já). K tomu jsem ještě pracoval ve obchodě  kickz.com. Se sneakers jsem byl ve styku celý den a zbytek už je historie…

Kickz store

Co tě vedlo k tomu prodat tvou retro kolekci, začít sbírat OGs a přijít s nápadem na projekt TheShot?

Když jsem poprvé začal sbírat tenisky měl jsem HODNĚ retro Jordans. To že Jordan Brand na párech nějaké věci pozměnil mě opravdu štvalo. A nečekaně, u pozdějších releasech byly problémy s kvalitou. Navíc jsem měl plné zuby toho, že se ze sbírání tenisek stala nová „cool“ věc co dělat a já se rozhodl všechny tenisky prodat. Po pár letech, jsem měl slušnou práci a mohl jsem si dovolit trochu dražší tenisky a tak jsem se zase začal sbírat, tentokrát, ale pouze původní páry. Zajímám se pouze o modely, v kterých MJ hrál, takže  1-14.

Vytvořil jsem TheShot.org, protože jsem chtěl jeden zdroj, kde najdete všechny informace o „early Air Jordan“ releases. Prohledával jsem web a takovouhle stránku jsem nikde najít nemohl a tak jsem vytvořil svoji vlastní. Vím, že existují sneakerheadi s neuvěřitelnou knowledge o prototypech, samples etc. které nikdo nezná… A já chtěl tyto informace uveřejnit i pro normální lidi. Bolí mě, když mladý děcka nosí Jordans a ani neví, proč je ta bota tak jedinečná.

 

theShot popisuje co měl MJ na nohou v průběhu kariéry, proč se na webu neobjevují modely z 2000s, když Jordan oblíknul dres s nápisem Washington Wizards?

Pro mě (a to je jen můj osobní názor) MJova karierá trvala od roku 1984 do roku 1998. Všechno to začalo střelou, když hrál v dresu UNC a skončilo střelou proti Utahu. Je to skoro romantické – neměl jsem žádnou jinou šanci než pojmenovat tu stránku The Shot.

Jaký je podle Tebe nějaký důvod proč je MJova signature line ta nejúspěšnější?

Pár důvodů. Prvně, MJ naprosto změnil hru kombinací jeho atletickými schopnostmi a jeho stylem (nošení zlatých řetězů na dunking contest bylo v té době docela „gangsta). Bylo to poprvé co sportovní značka investovala tolik peněz do basketbalového hráče. Nike měl Barkleyho, Robinsona, etc. ale jejich marketing byl nic oproti Michaelovu.

Gangsta Michael Jordan

Jaký je tvůj oblíbený model ze signature line?

Můj oblíbený model je originálni Air Jordan 2. Basketbalová bota s luxusním materiálem… který byl vyroben v Itálii. To bylo neuvěřitelné v 86/87. Miluju tu jednoduchou siluetu v kombinaci s tlustou kůží a hadí kůží. Vím, že je to asi jeden z nejmíň oblíbených model mezi novými releases, ale já tu botu absolutně miluju.

Právě teď Nike má signature lines Kobeho Bryanta, Kevina Duranta a LeBrona Jamese, Jordan Brand má Chrise Paula, Carmelo Anthonyho a adidas má D-Rose. Která signature line bude podle tebe v budoucnosti nejúspějšnější?

Hádám, že signature line LeBrona Jamese. Boty které lidi budou kupovat budou vždy spojené s hráči, kteří je nosili. A já věřím, že LeBron je momentálně nejlepší hráč. Nike s ním také udělal výbornou marketingovou práci za první roky jeho kariéry. A jsem si jistý, že v tom budou nadále pokračovat.

LeBron a jeho Nike LeBron 12 "NSRL" 

Ale teď zpět k tvé kolekci, kolik párů máš?

Nemám moc párů. Opravdu věřím v kvalitu, víc než v kvanitu. Mám něco kolem 30ti párů.

Jaký je tvůj grail?

To je těžká otázka! Když přijde na normální releases asi bych řekl dva páry a to: OG Air Jordan 1 „Black Toe“ a OG Air Jordan 2. Ale botu, kterou chci nejvíc je OG Air Jordan 1 Black Metallic/Gold, která nikdy neměla oficiální release. Některé zdroje tvrdí, že existují pouze 3 páry.

A je nějaká zpráva, kterou by jsi chtěl poslat našim čtenářům?

Znej svoje boty! Je mnohem víc cool, když znáš historii za botou, kterou nosíš! Vzdělávej se ohledně toho co nosíš a potom botu můžeš ocenit ještě víc! Všechny věci ohledně AJ můžeš najít i na www.theShot.org.