Jordan Geller - Sneaker mag

Jordan Geller

Jordan Geller

Nedávno jsme pro Vás vyzpovídali jednou z největších osobností v celé sneaker komunitě - Jordana Gellera. Člověk, který je považován za největšího resellera a sběratele na celém světě.

Tvoje křestní jméno je Jordan a tvoje druhé jméno je Michael. Je docela vtipné když si uvědomíš, že Jordan Michael je jeden z největších sběratelů tenisek Michaela Jordana. Co pro tebe znamená jméno Michael Jordan?

Už od mého dětství jsem cítil velké spojení k Michaelu Jordanovi. Narodil jsem se v roce 1977 a moji rodiče mě pojmenovali Jordan Michael ještě před mánií okolo Michaela Jordana. Když se řekne Michael Jordan nepředstavím si jenom nejlepšího basketbalistu a možná i sportovce všech dob, představím si někoho, kdo na sobě neustale pracoval. Michaelu Jordanovi nestačilo být „jenom“ nejlepší. Rok co rok na sobě pracoval aby byl lepším a lepším. Jsem poctěn nést jeho jméno.

 

Jaký je tvůj nejoblíbenější „MJ Moment“?

První a nejpřednější je pro mě „The Shot“. Poukazuji na Jordanovu vítěznou střelu přes Craiga Ehloea z roku 1989. Byla to střela, která vyřadila Cleveland Cavaliers z Playoff. I po 25 letech dokážu zavřít oči a přehrát si tu nahrávku a následně Jordana letícího ve vzduchu jak vypouští míč, trefuje koš v posledních vteřinách zápasu. Další mě napadá jak si MJ přehodil míč z pravé ruky do levé pří nájezdu proti LA Lakers ve finále roku 1991. Znovu i po 23 letech slyším hlas Marvina Alberta, který komentuje tuto akci.

"The Shot" 

 

Jak tě vůbec napadla myšlenka celého ShoeZea?

Chtěl jsem udělat něco odlišného. Něco co změní celou komunitu. Cítil jsem, že jsem byl ve správné pozici se správnými příjmy na to, abych mohl takhle ztvárnit historii Nike. Měl jsem plochu s prostorem 836 m2, neuvěřitelnou sbírku tenisek a vášeň pro Nike mi kolovala v žilách. Jako dítě jsem byl vášnivý sběratel sportovních kartiček. Můj táta sbíral známky a auta. Cítil jsem, že je potřeba nějak „pozvednout“ level ve sbírání tenisek. Chtěl jsem udělat něco odlišného, něco co vrátí lidi do nejlepších let jejich života. Chtěl jsem postavit místo, kde bych je provedl a vrátil je do dětství.

My si myslíme, že se mu to povedlo.

 

 Kolik párů vůbec můžeme najít v ShoeZeu?

V Las Vegas ShoeZeum čítá 2504 párů. Když byla moje sbírka poprvé představena v San Diegu v roce 2010 čítala přes 2000 párů. Jsem zapsán v Guinessově knize rekordů jako vlastník největší sbírky tenisek na světě, to číslo činí 2388 párů. Vtipné na tom je, že když jsem ještě byl reseller měl jsem více jak 15 000 párů.

Jordan Geller s knihou obsahující jeho rekord.

 

Jaký je tvůj nejoblíbenější pár z tvé rozsáhlé sbírky?

Mám dva velké favority. Air Jordan 1 „Bulls“ z roku 1985, které jsou nošeny a podepsány Michaele Jordanem. Druhý je 1973 Pre Montreal Track Spike. Tyhle boty byly vyrobeny pro Steva Prefontaina v roce 1976, aby je nosil v Montrealu na Olympiádě, ale Steve bohužel tragicky odešel v roce 1975 a nikdy je nenosil. Ještě mám jeden oblíbený pár a to prototyp Nike Waffle, který byl vyroben přímo Billem Bowermanem v jeho legendárním vaflovači.

Gellerovi game-worn Air Jordan I "Bulls".

 

Víme, že ShoeZeum je navštěvováno hodně celebritami a lidmy jako je Tinker Hatfield. Která navštěva tě nejvíce potěšila?

No, odpověděli jste si na otázku.  Navštívilo mě okolo 70 designérů a lidí z vedení Nike. Mezi nimi byl Mark Parker (CEO), Tinker Hatfield (Vice President of Innovation), Eric Sprunk (COO), Nelson Farris (Longest Tenured Employee), Michael Leming (Chief Talent Scout), Rick Shannon (Head of Nike Archives), Sandy Bodecker (Innovation), Eric Avar (Designer), Greg Thompson (Designer), and Gentry Humphrey (Former Head of Brand Jordan). Hodně z těchto lidí pracují v  Nike okolo 30 -40 let. Bylo to něco nesktučného, ukázat jim můj svět a provést je mým ShoeZeem.

Dvě největší osobnosti celé sneaker-kultury.

 

 

Který byl tvůj první pár, co odstartoval celou kolekci a teď už i muzeum?

První pár který jsem si koupil byl pár Metallic Silver AJ 5, které byly re-releasnuty v roce 1999. Nike původně Air Jordan 5 vydal v roce 1990, když mi bylo 13 let. Neskutečně jsem je chtěl, ale rodiče mi je nechtěli koupit protože byly moc drahé. Skoro 10 let poté je Nike znovu vydal a já jsem si je konečně mohl koupit,nemohl jsem je ale nosit. Když chcete něco tak strašně dlouho a potom si to koupíte, tak poslední věc co by jste chtěli je, tu věc zničit. Nevěděl jsem že tohle byl začátek největší světové sbírky Nikes.

Air Jordan Retro 5 "Metallic" z roku 1999.

 

Jak dlouho sbíráš tenisky?

Tenisky sbírám právě od tohoto re-releasu Air Jordan 5. Takže už patnáct let.

 

Hodně lidí tě považuje za největšího resellera všech dob. Co na to říkáš?

Jsem polichocen. Jako jsem postavil Shoezeum tak jsem taky postavil velmi úspěšný eBay bussines. Po mnoho let jsem jen jezdil po USA a a kupoval jsem tenisky abych je potom mohl prodávar sneakerheadům z celého světa. Ohodnotilo mě na eBay 70,000 lidí a můj feedback je stále 100%. Jsem hrdý na můj „obchod“  na eBayi jako jsem na ShoeZeum. Rozhodně si nemyslím, že je něco špatného na kupování tenisek a jejich předprodávání pro zisk. Ikdyž v dnešních dnech to resellers trochu s těmi cenami přehání.

 

 

Poslední dobou je velmi probírané téma adidas x Kanye West. Myslíš, že Kanye může pomoct adidas?

Kanye a Pharrell jsou dvě veliká jména v hip hopu a oba měly velký úspěch s jejich minulými kolaboracemi. Kanye vytvořil spousty modelů pro Nike, Reebok, and Louis Vuitton. Pharrell  zase spolupracoval s Nike. Všechny z těchto modelů jsou velmi populárními a taky drahými.

 

Když už jsme u Kanyeho, jaký je tvůj názor na jeho předchozí práci u Nike?

Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem Nike Air Yeezy. Nikdy se mi nelíbil styl této tenisky a vždy když pomyslím na ty lacelocks, připomenou mi dudlík.Myslím, že Yeezys jsou nejvyhypovanější a nejvíc nadhodnocené Nikes všech dob.

Všechny colorways Nike Air Yeezy I, které vyšly.

 

Všechny colorways Nike Air Yeezy II, které vyšly.

 

 

Je něco co by si chtěl vzkázat svým fanouškům a našim čtenářům?

Chtěl bych Vám všem poděkovat za podporu.Sdílení mojí vašňě k teniskám s ostatními sneakerhaeads je můj splěný sen. Jenom se mi honí hlavou, že jsem tady v Kalifornii a dělám rozhovor pro Československý internetový portál o teniskách. Internet prostě pomohl odstranit vzdálenost a udělat ze světa ještě víc komunikativnější místo.