Rick Owens Geobasket - Sneaker mag

Rick Owens Geobasket

Rick Owens Geobasket

Rick Owens je americký módní návrhář, který se 18. listopadu 1962 narodil v Los Angeles a v roce 1994 založil svou vlastní značku, která nese jeho jméno.

Rickovi se vždy zdáli klasické tenisky podle jeho slov bezútěšné a prozaické a tak v roce 2008 vydal model Geobasket. Jak už je u High End tenisek známé, tak je spousta inspirována klasickými sportovnímy brandy (například Yves Saint Laurent a jejich silueta SL/10, která je více než podobná Air Jordan 1) i tady se dalo najít hned několik inspirací a to jak u Nike tak i u adidas a Puma, jak řekl sám Rick. Geobasket byla to mohutná high-top silueta, která na boku měla něco dost připomínající branding Nike a právě díky tomu se jim začalo přezdívat Dunk.

 

Původní Rick Owens Geobasket z roku 2008

Této kauzy si v roce 2009 Nike všimlo a tak napsalo Rickovi, aby okamžitě stáhnul z prodeje Geobaskets nebo tuto záležitost budou muset řešit soudně. Rick byl z této věci překvapivě nadšený a Geobaskets z prodeje koncem roku 2009 stáhnul.


Rick Owens Geobasket pro Fall/Winter 2009

To ale pro Geobaskets nebyl vůbec konec, ba naopak začátek. Díky této záležitosti s Nike se dostaly o něco víc do podvědomí a Rick v roce 2010 představil novou verzi Geobaskets, kde už ale nebyla fajka. Tato nová verze byla i o něco nižší než předchozí Dunks.

 

Rick Owens Geobasket 2010

U tohoto designu i Rick zůstal a každou sezónu je jen o něco upravil. Nejdřív to byla podrážka, z které na 2011 verzi ubral cvočky, které byly na zadní části.

Od roku 2013 zase přišlo zvyšování celé siluety a hlavně jazyka a tak se verze od roku 2010 do roku 2013 říká “Short Tongue”.

Rick Owens Geobasket si oblíbil například i A$AP Mob a 2009 verze Dunks se objevila například i na coveru tracku Work od A$AP Ferga z roku 2012.

Jak se už dá očekávat tak původní Dunks patří i mezi jedny z nejzajímavějších párů pro sběratele. Jejich cena se pohybuje kolem $800 až $2500 a to podle stavu a barevné kombinace. Vůbec nejdražší a taky nejlimitovanější je kolaborace s Chrome Hearts.