adidas Superstar - Sneaker mag

adidas Superstar

adidas Superstar

adidas v roce 1969 představil basketbalový model, který naprosto změnil celý trh a časem pronikl do mnoha kultur.

Tento model nesl název Superstar a díky kožené lowtop siluetě s ikonickou špičkou ve tvaru mušle, která zapříčinila jejich přezdívku „shelltoe" nabízely to nejlepší na trhu. Není divu, že si je oblíbil například nejlepší střelec historie NBA Kareem Abdul Jabbar a vlastně i celá NBA. Jednu dobu je dokonce obouvalo skoro 75% hráčů nejvyšší zámořské ligy...

Kareem v adidas Superstar

Hned během jejich debutu si je oblíbila velká spousta lidí. Roli v tom hrála i kvalita produktu, protože první roky byly vyráběny ve Francii a později se výroba přesunula do Maďarska nebo také do Československa.

Původní pár adidas Superstar

Díky novým technologiím a pokrokům (Nike a jejich Air Sole apod.) byly zastíněny. Odchod z palubovek ovšem neznamenal definitivní konec. Osvojilo množství běžných lidí a z cesty profesionálního sportu tak přešla silueta do ulic, čímž začala svou úplně novou kapitolu. Díky  rapové trojici z new yorkského Queensu jménem Run D.M.C se staly jedním z nejžádanějším produktem značky adidas, tedy až na tkaničky, které většina lidí zahodila. Run D.M.C. vlastně položili základy nejen rapové, ale i teniskové kultury.

Run D.M.C. obuti v adidas Superstar samozřejmě without laces

Po 70s a basketbalu a 80s a hip-hopové kultury se tento model přesunul do kultury skateboardové. A to díky Markovi Gonzalesovi, který do nich opět navlékl tkaničky a začal v nich sjíždět rampy.

Mark Gonzales x adidas Superstar

V dnešní době je model adidas Superstar globální ikonou a nejprodávanějším modelem adidasu. Není divu, že si je vybral na spolupráci například Pharrell Williams.

Pharrell Williams x adidas Superstar