Air Jordan 1 - Sneaker mag

Air Jordan 1

Air Jordan 1

První model vytvořen pro basketbalistu Michaela Jordana, který se na trhu objevil v roce 1985.

Designérem tohoto modelu je Peter Moore, který v Nike dělal převážně grafika a ve stejný rok navrhoval i model Nike Dunk. Jelikož byl s modelem Nike Dunk natolik spokojený rozhodl se je jen lehce upravit a jakožto grafik pro Michaela navrhnul speciální Air Jordan Wings logo, které umístil na vnější stranu boty. Poté vyměnil podrážku a trochu si pohrál s tvarem celé boty.

Air Jordan Wings logo

Když se Michaelovi poprvé dostal jeho první vlastní model v barevné kombinaci Bred, prohlásil o nich, že je rozhodně nosit nemůže, protože jsou to ďáblovi barvy. Michaelovi se nakonec jeho přání splnilo, ikdyž ne tak docela. Po tréninkovém kempu Chicago Bulls, kde měl právě černočervenou barevnou kombinaci bot modelu Nike Air Ship, totiž jemu a Nike došel dopis od vedení NBA, které zakázalo, kvůli barvám, které se údajně neshodovali s barvou dresu, Michaelovi černo-červernou colorway nosit v regulérním zápase NBA.

Michael v černočervených Nike Air Ship
 
 
Dopis od vedení NBA
 
 
Pokud by Jordan tento zákaz nedodržel, tak by on nebo vedení Nike muselo platit pokutu, která činila $5000. Nike tohoto zákazu využilo a trochu i původní dopis pozměnilo a použila ho v reklamní kampani na nové Air Jordan 1.
 
 
Jediný okamažik kdy se Michael objevil v jedničkách v barevné kombinaci Bred byl Slam Dunk Contest 1985, který těsně prohrál proti Dominiqueovi Wilkinsovi. Jelikož ale nešlo o regulérní zápas NBA, tak Nike ani Michael žádnou pokutu neplatili.
 
 
Když se poprvé model Air Jordan 1 dostal v roce 1985 do prodeje, tak se objevilo 8 barevných kombinací s prodejní cenou $65, tedy až na “zakázané” Breds, které měli retail price o něco vyšší a to $100.
 
 
V roce 1986 vyšlo 5 nových barevných kombinací a také 4 barevné kombinace odlehčené verze KO, které místo koženého svršku měly svršek plátěný.
 
 
Plátěné KOs ale nebyly jediná upravená verze, která se v roce 1986 objevila na trhu. Nike totiž spolu s koženou a plátěnou verzí této siluety vydalo i sníženou verzi s názvem Air Jordan 1 Low. Ta se objevila ve 2 barevných kombinacích.
 
 
První retro release jedniček vyšel v roce 1994, když Jordan poprvé odešel z NBA. Do prodeje se dostaly barevné kombinace Bred a Chicago a překvapivě tento první retro release seděl na policích obchodů tak dlouho, že se nakonec dostal do outletů a z původní retail price $80 jste je mohli pořídit i za $30.
 
Chicago
 
 
Bred
 
 
 
Kromě verzí Air Jordan 1 které skutečně v letech 1985 a 1986 vyšly Nike v roce 2015 vydalo i jeden z prvních prototypů tohoto modelu - Air Jordan 1.5, které měly podrážku nadcházejících dvojek a trochu jiný tvar svršku.
 
 
 
Jedním z dalších prototypů byl i pár z podrážkou z Nike Dunk, tento pár se ale zatím releasu nedočkal.
 
 
 
Co se kolaborací na modelu Air Jordan 1 týče, tak jich vzniklo rovnou několik. První kolaborací Jordan Brand x, nejen na jedničkách ale v celé historii značky byla spolupráce s Levi's. Ta se uskutečnila v roce 2008 a kromě nového páru 1s v balení byl i pár jeans.
 
 
Poté se na modelu Air Jordan 1 tři roky nic nedělo. V roce 2011 vyšla spolupráce umělcem Davem Whitem, která proběhla klasickým releasem a v roce 2012 následovala další zlatá, která byla pouze v aukci a existuje jen 23 párů.
 
První colorway ze spolupráce Dave White x Jordan Brand
 
 
Druhá a mnohem limitovanější barevná kombinace z tohoto spojení
 
 
V roce 2014 vyšly Air Jordan 1 x Nike Skateboarding, které vycházely z historie jedniček, protože kromě basketbalistů si 1s v 80. letech oblíbily i skateboardisti.
 
Skateboardisti v Air Jordan 1 (1985)
 
 
Air Jordan 1 x Nike SB
 
 
Těsně po releasu Air Jordan 1 X Nike SB se k této dvojíci připojil ještě Lance Mountain a díky tomu vznikly 2 colorways. Jedna černá a druhá bílá s tím že postupem "ničení" se z bílé/černé stávaly Breds a Royals (1 bota v barevné kombinaci Bred a druhá bota v barevné kombinaci Royal). 
 
Bílé Lance Mountains
 
Černé Lance Mountains
 
 
V prosinci roku 2014 vyšla i kolaborace Fragment design na tomto historicky prvním modelu vytvořeného pro Michaela Jordana. Hiroshi Fujiwara (zakladatel Fragment design) sám prohlásil, že se snažil aby tento release tvarem připomínal pár z roku 1985 (retro releasy od roku 2001 totiž měly jiný tvar, než původní pár a první retro release z roku 1994), s tím že kvalita měla být ještě o úroveň výš. To se mu podle většiny lidí, kterým se tento pár do ruky dostal i povedlo. 
 
Hiroshi Fujiwara s Air Jordan 1 x Fragment design