PE Alert: Air Jordan 1 Retro High Ban "Banned" - Sneaker mag

PE Alert: Air Jordan 1 Retro High Ban "Banned"

PE Alert: Air Jordan 1 Retro High Ban "Banned"

No dobře, zrovna tohle PEs ani samples nejsou. I tak jde o jeden z nejzajímavějších a nejlimitovanějších releasů poslední doby, který je zároveň provázen množstvím otázek.

Aby tento příběh byl celý, tak se musíme přesunout do roku 1984, když NBA poslala Michaelovi Jordanovi a společnost Nike dopis, který Michaelovi zakazuje nosit černo/červené Nikes (Nike Air Ship) v regulerním zápase. Pokud by Michael neuposlechl této výstraze, tak by musel zaplatit pokutu $5000. Nike tohoto využívá ve jejich prospěch a Michaelovi v rychlosti vyrobil jeho první vlastní model - Air Jordan 1. K tomu rozjíždí reklamní kampaň, kde upozorňuje na to, že Michaelovi NBA tyto tenisky zakázat může, ale nám ne. 

Spousta lidí si myslí, že Michael i tak Breds nosil a Nike pokutu platilo. To ale není praveda, Michael měl na sobě Bredy jen jednou, a to při NBA Slam Dunk Contestu, což vlastně regulerní zápas nebyl. 

V roce 2011 se objevila informace, že se tyto černočervené Air Jordan 1 vrátí i s Nike Air logem po 10 letech. A resellers sneakerheads se mohli zbláznit. Aiž by věděli kolik budou stát nebo kdy výjdou, tak už plánovaly kolik párů si koupí.

Nakonec ale Air Jordan 1 "Banned" nevyšly v obchodech, ale pouze v Nike Outletech a Clearance Stores. Proč? Byly to toiž B Grade (výrobní vady, horší kvalita). Problémem na nich byl datum ve vnitřku boty. Místo roku 1984 se totiž na insoles objevil rok 1985

 

Neví se ani kolik párů vůbec bylo vyrobeno, ale vzhledem k tomu, že byly dostupné pouze v Nike Outlets v USA se spekuluje, že jich je pod 5000.  Dnešní hodnota Air Jordan 1 "Banned" je kolem 23 000 CZK.